Którą kuchenkę składaną wybrać?

6 października 2021 Wyłączono Przez Kuba

Którą kuchenkę składaną wybrać?

Gotowanie w terenie to dla mnie nieodłączna część przebywania na łonie natury. Zwłaszcza szykowanie posiłków na żywym ogniu ma w sobie coś magicznego. Nawet zwykła herbata smakuje jakoś lepiej. Może to kwestia klimatu, może okazji do spotkania się z przyjaciółmi i spędzenia czasu daleko od zgiełku miasta.

Jeśli nie gotowałeś wcześniej na kuchenkach składanych zapewne zastanawiasz się, jakiego modelu potrzebujesz. Ten artykuł przybliży Ci cechy naszych kuchenek składanych. Dzięki temu będziesz wiedział, która z nich jest dla ciebie.

Czym się kierować?

Kuchenki Piran różnią się wielkościami i wagą, co ma bezpośrednie przełożenie na rozmiar paleniska a w konsekwencji na wydajność kuchenki. Tym, czym powinniśmy się kierować przy wyborze modelu jest na pewno określenie jak dużo będziesz na kuchence gotować oraz dla ilu osób. Jeśli od kuchenki oczekujesz wyłącznie zagotowania niewielkiej ilości wrzątku raz na jakiś czas, na postojach w trakcie samotnych wypadów (do kawy, herbaty, liofilizatu) wystarczy mniejsza kuchenka. Będzie dodatkowo znacznie lżejsza. Jeśli jednak planujesz wypady w większym gronie i przygotowanie obiadu przyda się jak największe palenisko.

Złożone kuchenki obok siebie. Od lewej Magnum 2.0, Scout i SMOL. Zwróć uwagę na różnice w wielkościach i objętościach palenisk

Mały i lekki

Jeśli waga jest priorytetem polecamy najmniejszą kuchenkę z naszej oferty – model Smol na paliwo w tabletkach waży jedynie 66 gramów. W naszym sklepie znajdziesz paliwa w kilku rozmiarach – pojedyncza tabletka o wadze 20g pozwala na zagotowanie około 600 ml wody. Tyle akurat wystarczy na herbatę i posiłek typu instant dla jednej osoby. Mniejsze tabletki (5g, 8g i 10g) pozwalają na odgrzewanie na przykład konserw czy sosów. Wydajność paliwa oczywiście zależy od warunków pogodowych, ale to samo tyczy się alternatywy w postaci gazu. Ale Smol i zapas paliwa zajmuje znacznie mniej miejsca w plecaku. Samą kuchenkę zmieścisz nawet w portfelu.

Na modelu Smol wodę zazwyczaj gotuję w 600 ml kubku – zajmuje to około 10 minut.
Wymiary elementów kuchenki Smol są identyczne jak karty kredytowej.

Większe możliwości

Jeśli zamierzasz gotować wodę litrami i przygotowywać pełnoprawne posiłki potrzebujesz zapewne więcej mocy. Scout i Magnum 2.0 dzięki przekładanemu dnu mogą korzystać z paliw turystycznych, ale ich podstawowym opałem jest drewno. To bardzo wydajne i ekonomiczne rozwiązanie – garść patyków grubości ołówka zastępuje dużą tabletkę paliwa. W 10 minut zagotujesz na takiej kuchence dwa razy więcej wody niż na modelu Smol. Zmieści się na niej zarówno czajnik na wodę, jak i garnek lub patelnia. Przygotowanie posiłku na takiej kuchence jest wygodniejsze niż na ognisku. Zużywamy mniej opału, nie niszczymy środowiska i nie musimy kombinować z tworzeniem trójnogu czy zawieszaniem naczyń nad ogniem. A jeśli naczyń nie mamy, to też nie ma problemu – na górze kuchenki na przykład kiełbaski można położyć bezpośrednio.

Zatem kiedy wybrać model Scout, a kiedy zdecydować się na Magnum 2.0?

Uniwersalny

Scout jest stworzony do używania na samotnych lub 2-3 osobowych wypadach. Jest od Magnum 2.0 niemal 3 razy lżejszy oraz sporo tańszy. Ten model polecamy więc podróżnikom którzy poruszają się o własnych nogach i nie chcą nosić ze sobą zbędnych kilogramów sprzętu, ale wciąż chcą gotować na drewnie. Oraz takim, którzy chcą wypróbować, czy takie gotowanie jest dla nich.

Scout w akcji u Vikinga z kanału Welcome to the Forest. Kuchenek naszej marki używa regularnie podczas solowych wypadów w teren.

Dla wymagających

Jeśli lubisz wypady w większym gronie sprawdzi się u ciebie model Magnum 2.0. Powierzchnia i objętość paleniska są znacznie większe, zatem kuchenka gotuje szybciej i zmieścimy do niej więcej opału na raz. To istotne bo sprawniej przygotujemy kilka posiłków po sobie. Magnum 2.0 może zasadniczo zastąpić ognisko – na jej dnie jest więcej miejsca, więc kuchenka nie zapycha się popiołem i możemy w niej palić o wiele dłużej niż w mniejszych modelach. Waży za to ponad kilogram, więc wygodniej jest ją wozić w aucie niż nosić w plecaku.

Magnum 2.0 ma duży ruszt w formie składanej kratki. Nie tylko więc stabilnie ustawimy na kuchence większe naczynia, ale również możemy korzystać z niej jak z małego grilla. Wszystkie nasze kuchenki są wykonane ze stali nierdzewnej 304 – stopu powszechnie używanego w gastronomii. Możesz bez obaw kłaść na nim jedzenie.

W skrócie

Podsumowując, dobór kuchenki jest uzależniony głównie od tego jak dużo planujesz gotować i jak dużo osób będzie z niej korzystało. Do wypadów solo i w parach, zwłaszcza gdy dbacie o wagę ekwipunku, polecamy modele Smol (na paliwo w tabletkach) i Scout (na drewno i tabletki). Gotowanie w większym gronie najwygodniej będzie szło na naszym największym modelu Magnum 2.0.

Nadal masz wątpliwości? Chętnie doradzimy ci, która kuchenka będzie dla ciebie najlepsza – zapraszamy do kontaktu. Miłego gotowania w terenie!